SL funderar över dörrknapp
SL utreder nu sommarens försök med manuella dörröppningar på pendeln. Att pendeltågsdörrarna fortfarande måste öppnas manuellt, trots att värmen är borta, beror på att SL inte vill besvära resenärerna med att komma ihåg om man ska trycka på dörrknappen eller ej.
Relaterat
I början av oktober kommer SL att fatta beslut huruvida pendeltågsdörrarna i fortsättningen ska öppnas automatiskt eller manuellt. Tanken med knappöppningen är att spara på AC:n (air condition-systemet) och göra det bekvämare för resenärerna med en jämn temperatur.
Sommarmånadernas höga temperaturer sliter på AC:n, berättar Gisela Poellinger, pressekreterare på SL.
– Under sommaren riskerar AC:n att lägga av. Detta måste givetvis vägas mot den bekvämlighet som det innebär att dörrarna öppnas automatiskt. Just nu håller vi på och tittar på hur resenärerna har upplevt försöket och även på hur synskadade och rörelsehindrade har påverkats.
Även under vintern kan man få en jämnare temperatur ombord genom att hålla outnyttjade dörrar stängda vid hållplatserna. Beslutet som fattas ska gälla året om.
– Det blir för hattigt att ha olika bestämmelser för olika årstider. Som resenär har man ett invant beteende. Vi har därför fortsatt med manuell öppning och inte gått ut med någon information om det eftersom det skulle bli rörigare om vi bytte tillbaka och sedan bestämde oss för att använda manuell öppning igen, säger Gisela Poellinger.











Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 sep 2010 07:13 Bengt Svart (Ej registrerad)
Ovanligt korkad motivering.
Om dörrarna öppnas automatiskt behöver man ju inte fundera alls.
Hur tänker SL egentligen och vem ligger bakom denna synnerligen stolliga motivering?
Skrivet 5 sep 2010 07:28 Tiffe (Ej registrerad)
Det är ju ännu att dörrarna är stängda på vintern så inte kylan kommer in. Det spar ännu mer på miljön och pengar!
Skrivet 5 sep 2010 20:25 Varmblodig som inte vill sitta i drag (Ej registrerad)
Perfekt om dörrarna förblir stängda-då har vi möjlighet att behålla värmen inne i vagnen i höst och vinter.
Begriper inte varför dörrarna nästan alltid står vidöppna då man väntar på väntande tåg. Behåll värmen - den som eventuellt finns inne i vagnen!