Städa upp i Kamelparken!
Varför är det så skitigt i Kamelparken? Det är en lekpark och det ska inte finnas ölburkar där små barn leker!
Relaterat
Bakom konsumparkeringen i Nynäshamns centrum finns en lekpark som kallas Kamelparken. Den kallas så för att det finns två kamelgungor där. Lekparken renoverades år 2006 och den är fortfarande i bra skick. Lekparken passar barn i alla åldrar. Där finns gungor, klätterställning, en sandlåda och två bänkar som man kan sitta på och njuta av skolskenet.
Ofta när jag går förbi parken ligger det massor av skräp, bland annat ölburkar och ölflaskor. Det är tråkigt eftersom barn är där och leker. Jag tycker inte att barn ska vara i en sådan miljö.
Man kan inte alltid styra människor. Eftersom folk smutsar ner borde kommunen se till att det bli bättre städat så att det går att vara i lekparken – utan att behöva vara orolig över att barn ska skära sig på glas.
En lekpark ska vara något roligt att gå till, en rolig upplevelse. Inte något man ska behöva vara orolig över. Lekparken är fin för övrigt och har ett bra läge mitt i centrum. Man skulle få ett trevligare intryck av platsen om den var renare.























