Många äldre väljare i Via
Nästan hälften av dem som i höstens val ska rösta i valdistriktet Via är över 65 år. Om man ser till åldersfördelning är Via en ovanlig stadsdel i Nynäshamn.
Relaterat
43,3 procent. En så stor andel av de röstberättigade invånarna i valdistriktet Via i Nynäshamn är över 65 år.
I höstens val skiljer Via ut sig som det distrikt i Nynäshamns kommun där det finns flest äldre väljare. Om man ser till hela kommunen är 23,7 procent av valmanskåren över 65 år.
Det valdistrikt som Nynäshamns kommun har valt att kalla för Via innefattar inte bara delar av den egentliga stadsdelen Via, utan också en del av Nynäshamns centrum. Distriktet angränsar till det distrikt som kallas för Centrala Nynäshamn. Där har 37,5 procent av väljarna hunnit att uppnå pensionsåldern.
Även om Via har en speciell åldersfördelning röstar dess invånare inte så annorlunda än andra invånare i staden Nynäshamn. Åtminstone var det så vid det senaste kommunvalet 2006.
Den gången fick Socialdemokraterna 51,97 procent av rösterna i Via. Men partiet uppnådde då även egen majoritet i flera andra tätortsdistrikt i Nynäshamn.
Utmärkande för Via-väljarna i valet 2006 var dock att de visade ett mindre intresse för Miljöpartiet än vad väljarna i de flesta andra valdistrikt gjorde. (MP) fick bara 2,5 procent av rösterna i distriktet.
Att rösta blankt är inget alternativ som tilltalar väljarna i Via. I kommunvalet 2006 var det bara 0,86 procent av de röstande i Via som valde att lägga en tom valsedel i sitt valkuvert. Andelen blankröstare var lite högre i de flesta andra distrikten, men sammantaget var blankröstning något som invånarna i Nynäshamns kommun bara i marginell utsträckning ägnade sig åt.



























